Whisky wiedza (nie tylko dla początkujących)

Czym jest whisky?

Dlaczego whisky, a nie whiskey?

Single malt, czy blended? Blended malt, pure malt, czy vatted malt?

Szkocja, Irlandia, Ameryka, czy Azja? Jaka whisky jest najlepsza?

Jak czytać etykiety, i o co chodzi z tymi beczkami?

Jak to się pije?

barley-jpg-6513x0_q80_crop-smart

Gdy zacząłem moja przygodę ze świadomą degustacją królowej alkoholi miałem spory problem ze zrozumieniem podstawowych, wydawałoby się, pojęć z nią związanych. Mimo dziesiątków youtubowych poradników, degustacji i festiwali, nadal myliły mi się terminy i zapominałem o części cech definiujących single malt whisky. Miałem w tym czasie szczęście trafić na doskonałe lektury, które wspomogły proces kształcenia (“Whisk(e)y historia, marki, producenci” Orjan Westerlund, “Vademecum Whisky” Jarosława Urbana, czy “Whisky – leksykon smakosza” Davida Wishart’a), ale natłok informacji zamiast pomóc, początkowo burzył mój, z takim wysiłkiem budowany, świat wiedzy o whisky. Najgorzej było jednak, gdy po przeczytaniu w internecie kilku sprzecznych ze sobą komentarzy, próbowałem dojść do prawdy, a serwisy pokroju Wikipedii również nie przedstawiały jednej, spójnej wersji. Co wtedy?

Prawnicze wykształcenie kazało sięgnąć po związane z tematem akty prawa Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i wreszcie regulacje Scotch Whisky Association, które faktycznie rozwiały kilka wątpliwości, ale widząc, jak duże jest nadal zamieszanie odnośnie definicji, regionów, historii i rodzajów whisky postanowiłem zebrać w całość to, co samemu udało mi się znaleźć i przyswoić. W kolejnych rozdziałach, krok po kroku postaram się omówić te bardziej i mniej skomplikowane zagadnienia.

Pamiętajmy, że nie ma głupich pytań. W razie uwag lub komentarzy zapraszam do dzielenia się własnymi przemyśleniami. Mam nadzieję, że niniejszy poradnik okaże się dla Was pomocny.

 

Czym jest Whisky? – Poradnik nie tylko dla początkujących odc.1

Historia Whisky – Poradnik nie tylko dla początkujących odc. 2

Proces produkcji whisky – Poradnik nie tylko dla początkujących odc. 3