Literatura fachowa

Gdy zaczynałem przygodę  z whisky, poza degustacjami, internetem i rozmowami z osobami bardziej doświadczonymi, niezwykle ważnym źródłem informacji była dla mnie literatura fachowa. Nie znajdziecie jej raczej na półkach Empiku, a jeśli już, to cena przyprawi Was o ból głowy. Warto jednak sięgnąć po te nieliczne przetłumaczone na nasz ojczysty język wydania, gdyż zawierają skomasowaną w jednym miejscu wiedzę, która będąc zawsze pod ręką (jak nasz blog) ułatwi Wam stawianie dalszych kroków w świecie złotej królowej alkoholi. Poniżej znajdziecie kilka słów o książkach, które usystematyzowały moją wiedzę, po które sięgam często i które z czystym sumieniem mogę polecić każdemu zainteresowanemu. Gdzie je znaleźć? Najłatwiej w internecie. Jest wiele ofert sprzedaży pojedynczych sztuk, jak i zestawów książek o podobnej tematyce. Ceny zazwyczaj są przystępne i jest z czego wybierać. Dobrym miejscem na zakupy są też specjalistyczne sklepy z alkoholami i festiwale. Choć ceny mogę być odrobinę wyższe, to znajdziemy tam często prawdziwe perełki. Odradzam natomiast duże księgarnie. Przykładowo za kwotę, jaką sobie życzył Empik za egzemplarz “1001 Whisky, których warto spróbować” Domica Roskrow’a kupiłem w stanie idealnym, mimo, że z drugiej ręki, trzy różne pozycje, z wymienioną włącznie.

dsc_6325

Gorąco zachęcam do zagłębienia się w prezentowane lektury. Choć internet oferuje wiele informacji w formie pisanej i video, to często starsze edycje książek uwzględniają rzeczy, o których rzadko się mówi i które powoli odchodzą w zapomnienie. Z drugiej strony, warto wspomnieć, że ze względu na olbrzymią popularność whisky w obecnych czasach, producenci prześcigają się w coraz to nowych ofertach i niektórych wypustów dane wydanie może już nie zawierać.

Na naszym rynku znajdziemy także (w niewielkiej ilości) magazyny i czasopisma branżowe. Przykładem będzie Aqua Vitae (z którym mam przyjemność współpracować), czy Whisky Magazyn. Warto sięgnąć również po nie, gdyż redakcja w każdym numerze stara się przedstawić temat w sposób kompleksowy i być jak najbardziej “na bieżąco”. Znajdziemy więc tam informacje o wydarzeniach, notach smakowych, czy wypustach, które są akurat na wyciągnięcie ręki. Niestety zakup tych periodyków jest możliwy głównie w formie wysyłkowej lub w niektórych specjalistycznych sklepach.

PIWO – Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka – Tomasz Kopyra – Literatura #3

1001 Whisky, których warto spróbować – Dominic Roskrow – Literatura #2

Wielki Atlas Świata Whisky – Dave Broom – Literatura #1