Whisky Live Warsaw 2017 – przed – Wydarzenia #17

Whisky Live Warsaw 2017 już w tym tygodniu, dlatego jako patron medialny postanowiłem zebrać trochę oficjalnych zapowiedzi organizatora. Jak co roku szykuje się sporo atrakcji. Mam nadzieję, że widzimy się na festiwalu 🙂 

Święto miłośników whisky ponownie w Warszawie

Już po raz kolejny organizatorzy Whisky Live Warsaw proponują mieszkańcom Stolicy dwudniową wycieczkę po różnorodnych aromatach i smakach whisky, pochodzącej z niemal wszystkich zakątków świata. Odbywający się w dniach 13-14 października festiwal to wyjątkowa okazja poznania szerokiego spektrum kolorów, bukietów i smaków tego wyjątkowego trunku, zaś dla fanów dobrego jedzenia nie zabraknie licznych atrakcji kulinarnych.

Tegoroczna odsłona Whisky Live Warsaw będzie czwartą z kolei organizowaną w stolicy. Po sukcesie zeszłorocznej edycji, organizatorzy zdecydowali się przenieść festiwal do Sangate Hotel Airport (ul. 17 stycznia 32, Warszawa). Dla wystawców oraz gości festiwalowych przeznaczono prawie trzykrotnie większą niż poprzednio przestrzeń – ponad 2200 m2 wypełnionych stoiskami, sceną oraz innymi atrakcjami przygotowanymi dla miłośników tego wyjątkowego trunku, jakim jest whisky. Czego możemy spodziewać się po tegorocznej edycji wydarzenia?
Rekordowa liczba wystawców

Dokładna liczba wystawców będzie znana dopiero na kilka dni przed rozpoczęciem imprezy, ale już teraz wiadomo, że zostanie pobity zeszłoroczny rekord frekwencji. Organizatorzy szacują, że w festiwalu weźmie udział blisko 80 wystawców, oferujących ponad 500 gatunków whisky do degustacji. Spora część z nich będzie bezpłatna. Za wybrane, droższe edycje trzeba będzie zapłacić specjalnymi, dostępnymi na miejscu voucherami.
– Warszawski festiwal stał się miejscem krajowych i zagranicznych premier. W październiku po raz pierwszy w Polsce pojawi się szwajcarska whisky Santis, produkowana w browarze Brauerei Locher AG. Rodzina Locher warzy piwo w Appenzell, u podnóża Alp od 1886 roku. W 1999 roku Karl Locher rozpoczął produkcję whisky, do której używa lokalnego jęczmienia, starych beczek po piwie oraz pozyskiwanej z pobliskich źródeł wody. Trzy lata później zabutelkowano Santis Malt, pierwszą szwajcarską whisky – opowiada Jarosław Buss, organizator corocznego Whisky Live Warsaw.
W tym roku w Sopocie (lokalna odsłona festiwalu Whisky Live) owacyjnie przyjęto FLOKI, pierwszy islandzki alkohol wyprodukowany z tamtejszego jęczmienia przez destylarnię Eimverk Distillery. Ciekawostką jest fakt, że do produkcji jej dymnej wersji zamiast torfu (do osuszenia słodu jęczmiennego) używa się owczych odchodów, co wcale nie odstraszyło miłośników mocnej, dymnej whisky. Dotychczas FLOKI było dostępne jedynie jako young malt, tzw. niepełna whisky, ze względu na krótszy niż wymagany (tj. trzyletni) okres leżakowania w beczkach dębowych. Jednak wkrótce pojawi się pierwsza, oficjalna whisky z tej destylarni. Kolejne nowości to Glenmorangie Astar oraz Ardbeg Ano, należące do koncernu Louis Vuitton Moët Hennessy. Podczas festiwalu prezentowane będą również inne alkohole z rodziny „brown spiritis”. Po raz pierwszy w tej części kraju pojawią się duńskie rumy A.H. Riise, pochodzące z destylarni zlokalizowanej na dawnym terenie Duńskich Indii Zachodnich, a obecnie Wyspach Dziewiczych (terytorium zależne od USA). W ich ofercie znajdują się rumy finiszowane w różnych beczkach (m.in. po porto, Sherry czy słodkim winie Sauternes).
Główna scena festiwalowa

Whisky Live Warsaw to nie tylko degustacja whisky z wszystkich zakątków świata, ale również możliwość spotkań ze światowymi autorytetami w tej dziedzinie, master blenderami, global ambasadorami oraz przedstawicielami zagranicznych destylarni.
– Wpisujemy się w światowy koncept imprez pod szyldem Whisky Live, które stanowią doskonałe miejsce do rozmów na temat trendów i zjawisk zachodzących na rynku whisky, wymiany spostrzeżeń odnośnie wybranych smaków i aromatów tego trunku. Stawiamy na edukację naszych gości, którzy dzięki przyswojonej w ten sposób wiedzy mogą później samodzielnie zgłębiać tajniki fascynującego świata whisky – przekonuje organizator Jarosław Buss.

W tym roku życie festiwalowe skupi się na głównej scenie, zlokalizowanej w centralnym miejscu Whisky Live Warsaw. Organizatorzy przygotowali bogaty program wydarzeń. Odbędą się spotkania z uznanymi autorami książek o whisky. Ingvar Ronde opowie o tegorocznym wydaniu „Whisky Yearbook 2017” – obowiązkowej pozycji każdego miłośnika tego trunku. Z kolei Dominic Roskrow pojawi się w Warszawie z najnowszą edycją zaktualizowanej przez siebie, kultowej pozycji wydawniczej autorstwa nie żyjącego już Michaela Jacksona – „Michael Jackson’s Malt Whisky Companion”. Obie książki będą do nabycia w sklepie festiwalowym. Na scenie odbędzie się również szereg prezentacji, wykładów oraz rozmów na temat whisky. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, w ramach zakupionego biletu. Grono zagranicznych gości uzupełni Georgie Bell – globalny ambasador marki Bacardi, znana w środowisku miłośników alkoholi typu Premium jako „miss whisky”.
Zatoka Smaku w żółtych barwach

Po raz kolejny nie mogło zabraknąć w Warszawie atrakcji kulinarnych. Tegoroczny koncept gastronomiczny z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dobrego jedzenia, a wszystko za sprawą strategicznej współpracy z Gault&Millau Polska, wydawcą prestiżowego przewodnika po restauracjach i hotelach w całej Polsce. Na specjalnie wydzielonej powierzchni festiwalowej zwanej „Zatoką Smaku” odbywać się będą warsztaty kulinarne, pokazy live cookingu oraz food pairingu (popularnego ostatnio parowania potraw z whisky) z udziałem najlepszych szefów kuchni w kraju. Goście będą mogli spróbować m.in. serów i wędlin połączonych z odpowiednimi gatunkami whisky, a także słodyczy i lodów przygotowanych na bazie tego złocistego trunku. Przewidziano również szereg konkursów z nagrodami.
Konkurs na najlepszą whisky festiwalową

W tym roku organizatorzy postanowili przyznać nagrodę dla najlepszej whisky festiwalowej. Każdy wystawca będzie mógł zgłosić do konkursu jedną whisky dostępną na stanowisku. Wyboru najlepszego trunku dokona jury konkursowe, złożone z krajowych i zagranicznych autorytetów w tej dziedzinie. Konkurs pod nazwą „Warsaw Whiskies Awards” to efekt szerszej współpracy z organizacją Paragraph Publishing, właścicielem konceptu Whisky Live oraz organizatorem odbywających się raz do roku w Londynie prestiżowych zawodów „World Whiskies Awards”.
– Liczymy, że konkurs na stałe wpisze się w krajobraz festiwalowy, stanowiąc ważny element budowania rozpoznawalności oraz przewagi konkurencyjnej zwycięskiej marki – twierdzi Jarosław Buss.
Przed dylematem, która whisky smakuje najlepiej staną również goście festiwalowi. Ranking publiczności wskaże trunek cieszący się największą popularnością wśród uczestników Whisky Live Warsaw. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają pamiątkowe dyplomy, specjalnie zaprojektowane statuetki oraz możliwość posługiwania się przyznanym tytułem w działaniach promocyjnych.
Inne atrakcje

Dla tych, którzy poza wybornymi smakami i bogatym wachlarzem aromatów widzą w tym trunku również skuteczne narzędzie inwestycyjne, przygotowano wykład na temat inwestowania w whisky. Indeks Rare Whisky Apex 1000, będący najszerszym wskaźnikiem cen na rynku whisky, wzrósł aż o 140 proc. w ciągu ostatnich 5 lat. Na whisky można zarobić, trzeba tylko wiedzieć jak. Po raz kolejny pojawi się Stacja Dram z unikatowymi, wiekowymi, limitowanymi butelkami oraz możliwością nabycia ich próbek w małych, przygotowanych przez organizatora buteleczkach. Z kolei Strefa Relaksu to przestrzeń dla tych, którzy po degustacjach zechcą zaczerpnąć oddechu i nabrać siły przed odwiedzeniem kolejnych stanowisk. O tym, że whisky dobrze smakuje nie tylko z lodem czy colą przekonamy się w specjalnych cocktail barach. Koktajle oferować będzie marka Baccardi oraz znana irlandzka destylarnia Telling, która z myślą o chłodnych jesiennych wieczorach przygotowała gorący napój o piekielnej nazwie Telling Damn Fine Hot Whiskey. Nie mogło również zabraknąć sesji Masterclass, zamkniętych spotkań prowadzonych przez przedstawicieli zagranicznych destylarni. Jedno z nich poprowadzi w tym roku Celine Tetu, globalny ambasador marki Compass Box. Poza główną przestrzenią festiwalową, dostępną wewnątrz hotelu, do dyspozycji gości pozostanie również taras o powierzchni 400 m2. To na nim pojawią się wystawcy oferujący szeroki wachlarz cygar. Część entuzjastów dobrej whisky to przecież również Cigar Aficionados, którzy z pewnością zechcą wymienić się wiedzą i doświadczeniami w zakresie tych produktów klasy premium. Jak co roku, przy wyjściu do hotelu na uczestników czekać będzie sklep festiwalowy, a w nim bogata oferta whisky dostępna w cenach niższych o VAT.

Pokazy food pairingu oraz cukiernictwa podczas Whisky Live Warsaw 2017

Tegoroczny Whisky Live Warsaw (13-14 października br.) to nie tylko okazja do spróbowania szerokiego spektrum smaków i aromatów tego trunku. To również szansa na poznanie potencjału whisky w kuchni, gdzie goście festiwalowi będą mogli wziąć udział zarówno w pokazach robienia czekolady, jak i food pairingu.

Organizatorzy tegorocznej edycji Festiwalu przygotowali ponad 500 gatunków whisky do degustacji. Odwiedzanie kolejnych stoisk będzie przypominać podróż smakową po wszystkich zakątkach świata – zaczynając od kolebki whisky (czyli Irlandii i Szkocji), dalej przemierzając kolejne kraje Europy (m.in. Islandia, Włochy, Szwecja) aż do Stanów Zjednoczonych, po odległe rejony Dalekiego Wschodu (m.in. Japonia czy Tajwan).

Degustacja whisky to bez wątpienia główna część wydarzenia, ale nie jedyna atrakcja przygotowana dla gości zbliżającego się Whisky Live Warsaw. Po raz kolejny na miłośników whisky będzie czekać „Zatoka Smaku” – specjalnie wydzielona przestrzeń dedykowana miłośnikom dobrego jedzenia. W programie przewidziano m.in. pokazy kulinarne pod przewodnictwem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Autorskie kreacje kucharzy zostaną stworzone w oparciu o łączenie potraw z whisky, czyli tzw. food pairing. Jednym z zaproszonych gości jest Norbert Koch – członek kadry narodowej na Olimpiadzie Kulinarnej w Erfurcie w 2017 roku. Organizatorzy zaplanowali trzy pokazy – jeden w piątek oraz dwa w sobotę.

Nie zabraknie także atrakcji dla fanów szeroko pojętych „słodkości”. Specjalne pokazy robienia czekolady, oczywiście z użyciem whisky, poprowadzi Marcin Paździor – mistrz cukiernictwa, kilkukrotny juror międzynarodowego konkursu “World Chocolate Master”. Cukiernik zaprezentuje między innymi serię autorskich, specjalnie przygotowanych na okoliczność Festiwalu, ręcznie robionych pralin. Warto również dodać, że jednym z wystawców na Whisky Live Warsaw 2017 będzie szwajcarska marka Favarger – producent wyśmienitej czekolady oraz kakao, której początki sięgają 1826 roku. Co ciekawe, firma do dziś pozostaje przedsiębiorstwem rodzinnym.

Elementem wieńczącym koncept kulinarny jest restauracja festiwalowa, w której serwowany będzie lunch przygotowany z użyciem whisky. Specjalne menu, składające się z zupy, dania głównego i dodatków przygotował Bartosz Czerwiński, szef kuchni marki Deli Catering, będącej Partnerem Festiwalu. W karcie dań znalazły się takie potrawy, jak: krem ze słodkiej kukurydzy, pstrąg w maślanym sosie, kurczak w burbonie czy duszona wołowina. A wszystko to „doprawione” odpowiednim gatunkiem whisky. Lunch można nabyć w cenie rozszerzonego biletu lub osobno (bezpośrednio podczas Festiwalu).

Festiwal odbędzie się w dniach 13-14 października w Sangate Hotel Airport w Warszawie. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się pod adresem www.whiskylivewarsaw.com.

*materiały z dystrybucji WLW 2017

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *