Chivas Regal po Chłopsku – Degustacja – Wydarzenia #13

Tima Barnes’a poznałem w ubiegłym roku, podczas eventu organizowanego w siedzibie Pernod Ricard – Chivas Gentleman. Była to pierwsza degustacja, którą prowadził jako Chivas Regal Brand Ambassador, ale zrobił na mnie duże wrażenie swoją otwartością i wiedzą. Miesiąc później umówiliśmy się na wywiad, którego tematem miała być jego praca i aktualne wypusty Chivas Regal, a także planowana premiera Chivas Ultis. Podczas wywiadu wspomniałem Timowi, że bardzo chciałbym wykorzystać niesamowity klimat Karczmy Soplicowo w celu organizacji sesji degustacyjnych. Minęło pół roku i moje plany się urzeczywistniły, a my działamy pełną parą.

Tim Barnes – Chivas Regal Brand Ambassador – Wywiad #1 (ENG/PL) część 1/2

Tim Barnes – Chivas Regal Brand Ambassador – Wywiad #1 (ENG/PL) część 2/2

Najpierw Ardbeg, potem Glenmorangie, a ostatnio właśnie Chivas Regal z jego Ultisem na czele. Muszę przyznać, że bardzo cieszy mnie taki obrót spraw, gdyż jest to kolejny zrealizowany cel na drodze po świecie whisky, szczególnie, że zbiega się to ze świętowaniem przez nas rocznicy wystartowania z blogiem.

Do rzeczy…

12 lipca zebraliśmy się na sali szlacheckiej w Karczmie Soplicowo i od razu było wiadomo, że będzie to inna degustacja, niż wcześniejsze. Dużo mniej odczuwalne były różnice w zaawansowaniu uczestników w temacie whisky, co wprowadziło luźny klimat i wręcz rodzinną atmosferę. Kilkunastu spragnionych… wiedzy zasiadło przed 5 kieliszkami, Tim rozpoczął swoją prezentację i nie wiadomo kiedy minęło 1.5 h i było po wszystkim. Nie cukrując, naprawdę nie wiem kiedy ten czas minął. Pamiętam pytania, pamiętam nagrody za udzielane odpowiedzi i oczywiście pamiętam procenty w kieliszkach, ale czas zdawał się płynąć w zupełnie innym tempie. Uśmiechy na twarzach zebranych świadczyły jednak o zadowoleniu.

Degustowaliśmy 5 różnych trunków. O części z nich mieliście okazję już czytać na łamach Szach Malt wcześniej, jednak nowością była “niespodzianka” wieczoru. Aby jak najlepiej ukazać różnice pomiędzy wersjami blended a blended malt (pure malt), którym jest Ultis, postanowiliśmy zaproponować zebranym degustację whisky w wersji single malt, która znajdowała się w każdej ekspresji Chivas Regal. Chodziło oczywiście o Strathisle w wersji 12-letniej. Pomogła ona zrozumieć drobne niuanse związane z produkcją whisky, a także wyczuć różnice i podobieństwa smakowo-zapachowe.
Był to drobny prezent od nas, ale warto wspomnieć, że wyjątkowo dobrą cenę zaproponowano nam w sklepie SingleMalt.PL i im też należy się ukłon.

Chivas Regal 12 Y.O. – Miód na moje serce? – Degustacja #13

Chivas Regal Extra – Sherry Bomb – Degustacja #18

Chivas Regal 18 Y.O. – Dojrzały blend od braci Chivas – Degustacja #14

Chivas Regal Ultis – Złoto, czy tombak? – Degustacja #25

Anegdotą wieczoru, było przejście przez Tima od wersji 12-letniej do Extra i pytanie do publiczności o powód ciemniejszego koloru tej drugiej. Gdy nagle z sali padła szybka odpowiedź, że to może za sprawą większej ilości karmelu (brawo Karolina, you made my day), brakowało tylko, żeby ktoś krzyknął BURN !!!. Po sali przebiegły odgłosy szacunku i delikatne uśmiechy w kierunku prowadzącego. Tim pokiwał głową i pogratulował refleksu, po czym gładko zmienił temat.

Po części oficjalnej przeszliśmy do rozmów, kolejnych anegdot i konsumpcji przygotowanych przez Karczmę przekąsek. Gdy ostatni goście opuścili lokal, razem z Timem posprzątaliśmy naczynia, zebraliśmy butelki i na zakończenie otworzyliśmy Glenfarclasa 25 Y.O. (o tym wkrótce). Możecie znaleźć go w Karczmie w bardzo przystępnej cenie, a że wcześniej nikt się skusił, to postanowiliśmy być pierwszymi.

Tak też zakończył się wieczór pod szyldem Chivas Regal. Jeśli chcielibyście posłuchać Tima w wersji polskiej, to będzie ku temu sposobność już 14 września. Będzie to jego pierwsza degustacja prowadzona w naszym ojczystym języku. Na pewno nie opuścimy takiego wydarzenia. 

A już niedługo podamy szczegóły kolejnej imprezy, jaka zostanie zorganizowana w Karczmie Soplicowo, pod przewodnictwem Szach Malt. Mam nadzieję, że ponownie będziecie z nami.

Autor:
Adam Kucharuk
Marika Wójcik-Kucharuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *