1001 Whisky, których warto spróbować – Dominic Roskrow – Literatura #2

“Gdybym dostawał dolara, ilekroć ktoś mnie pyta, czy rzeczywiście istnieje 1001 odmian whisky, pewnie miałbym już 1001 dolarów.”

Tymi słowami rozpoczyna Dominic Roskrow wstęp do dzieła powstałego pod jego redakcją: “1001 Whisky, których warto spróbować”. Doskonale oddaje ono klimat całej lektury i to, co dalej czeka czytelnika. Jasne – to skarbnica wiedzy, faktycznie, znajdziecie tam wiele not degustacyjnych, a praktycznie każda strona to zdjęcie butelki whisky i, co ważne, opisanych jest mnóstwo trunków, ale co kluczowe, wszystko to zrobione jest w sposób przystępny zarówno dla laika, jak i osoby doświadczonej. Myślę, że to jest sedno sukcesu tej pozycji na rynku i dlatego właśnie jest to absolutny “must have” na półce.

1001_whisky_ktorych_warto_sprobowac_01

Dominic Roskrow to kolejny z “ojców” literatury z dziedziny whisky. Wcześniej wspominaliśmy o “Wielkim Atlasie Świata Whisky” Dave’a Broom’a; podobnie Roskrow jest posiadaczem tytułów: Master of Quaich i Kentucky Colonel. Na swojej stronie wspomina także, że potrafi przygotować doskonałe Kentucky Fried Huggis. Czy trzeba czegoś więcej, aby zostać znawcą w temacie whisky? Może np. dwudziestoletniego doświadczenia dziennikarskiego, w tym ponad dziesięciolecia związanego stricte z whisky? Może przemówi na jego korzyść fakt, że Roskrow jest wydawcą dwóch z garstki największych branżowych magazynów – “Whikseria”, oraz “The Spirits Business”? Jest też autorem co najmniej sześciu książek związanych ze światem złotego trunku i współpracuje z jedną z największych sieci sklepów branżowych “The Whisky Shop”. W sumie to człowiek legenda, a będzie go można spotkać na tegorocznym Whisky Live Warsaw!

Zobacz także: Wielki Atlas Świata Whisky – Dave Broom – Literatura #1

“1001 Whisky, których warto spróbować” zakupiłem kilka lat temu (znów ze względu na cenę polecam zakupy internetowe) i sięgam po nią niemal codziennie. Może nie jest najbardziej aktualna, biorąc pod uwagę masę wypustów, jakie ujrzały światło dzienne w ostatnim czasie, ale to doskonały przewodnik po klasycznych i wiekowych whisky. Nie ogranicza się jedynie do whisky szkockiej. Znajdziemy tam alkohole z Irlandii, Japonii, Kanady, USA i reszty świata. Należny wspomnieć, że Roskrow jest zarówno redaktorem, jak i jednym z autorów tego obszernego dzieła. Udało mu się pozyskać dwudziestu dwóch innych fanów whisky, dzięki którym książka nabrała głębi i świeżości różnych spojrzeń. Wśród nich są np. Marcin Miller, Jason Pyle, Gavin D. Smith, czy Jessica Harvey.

14712973_321419404899600_1899977559309782604_o

(Dominic Roskrow i ja podczas Warsaw Live Festival 2016)

 

Bardzo kusi odznaczanie kolejnych degustowanych pozycji, aby kiedyś móc powiedzieć “Spróbowałem wszystkich!”. Chylę czoła przed tym, komu uda się ta sztuka, jednak biorąc pod uwagę niektóre bardzo wiekowe pozycje obawiam się, że może to być trudne, jeśli nie awykonalne. Nie jest to z pewnością pozycja do czytania do poduszki. Nie dowiemy się tu wiele o produkcji whisky, jej historii itd. Tym zajął się Broom. Roskrow skoncentrował się na konkretnych wypustach, w taki sposób, aby na każdej stronie zawrzeć jak największą ilość niezbędnych informacji na jej temat. Znajdziemy tu więc ogólną charakterystykę trunku, jego pochodzenie, moc, typ, a także adres strony internetowej producenta. Następnie dwa – trzy akapity na temat jakiejś ciekawostki dotyczącej wypustu, a na koniec lektury – krótka nota smakowa. Czego chcieć więcej?

No właśnie, trudno się tu do czegoś przyczepić. Lektura ta świetnie sprawdza się jako przewodnik po nowym nabytku, czy przy planowaniu kolejnej degustacji. Poza tym, dzięki wadze stu kilo i szerokości porządnego bochenka chleba, raczej nie zapodzieje się ani nie spadnie nam z półki, a dodatkowo przytrzyma na niej kolejne pozycje. Jeśli ktoś jeszcze jej nie ma, warto wybrać się na zakupy.

Autor:
Adam Kucharuk
Marika Wójcik-Kucharuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *