Whisky Festiwal – Jastrzębia Góra 2016 (PRZED) – Wydarzenia #2

Gdy w zeszłym roku zbliżaliśmy się do bram Domu Whisky w Jastrzębiej Górze, nie bardzo wiedziałem, czego się spodziewać. Słyszałem wiele dobrego o tym miejscu, a możliwość spróbowania ponad stu różnych rodzajów złotego trunku zaostrzała apetyt. Z drugiej strony, był to mój pierwszy festiwal whisky i czułem swego rodzaju tremę.
Na teren festiwalowy wszedłem więc podekscytowany, z uśmiechem na twarzy, ale też z lekko ściśniętym żołądkiem. Liczba zwiedzających przerosła moje oczekiwania, a ich pewność siebie onieśmielała. W końcu nie miałem pojęcia, czego chcę spróbować, jakie smaki preferuję, a nawet jak wyrazić to, co czuje podczas degustacji. Gdy jednak w mojej dłoni znalazł się kieliszek, poczułem nowe siły i z otwartością podszedłem do tematu. Grunt to dobre nastawienie! 🙂

1114-Festiwal-whisky-2014

Za kilka dni rusza kolejna edycja festiwalu. Postanowiłem więc zebrać najważniejsze informacje na jej temat i może odrobinę wspomóc nowo odwiedzających. Zapraszam do lektury.

Whisky Festiwal organizowany w dniach 26-27 sierpnia przez Dom Whisky w Jastrzębiej Górze to trzecia edycja imprezy poświęconej tematowi bursztynowego eliksiru. Znajdziecie tu wielu znanych wystawców, przedstawicieli destylarni, ambasadorów marek, barmanów, szkoleniowców, blogerów, dziennikarzy i entuzjastów whisky.

– Zobacz tegorocznych wystawców: http://festiwalwhisky.pl/wystawcy/

Podczas dwóch dni festiwalu, będziemy mogli spróbować wielu rożnych whisky, whiskey, bourbonów i bimbropodobnych tworów w cenie biletu. Znajdą się też takie dramy, za które będzie trzeba odrobinę dopłacić, ale możliwość napełnienia kieliszka wiekowym alkoholem, do którego na co dzień raczej nie ma dostępu, okazuje się niezwykle wartościowym doświadczeniem. Któż nie chciałby sięgnąć po smak Port Ellen, czy Brory? Po to ciułało się kieszonkowe cały rok ! 🙂
Jeśli są to Twoje pierwsze doświadczenia z whisky, skorzystaj z kolorowej książeczki z nazwami wystawców i miejscem do zapisania not smakowych przy kolejnych kieliszkach. To ciekawe doświadczenie, gdy sięga się do niej po pewnym czasie i widzi rozwój palety smakowej lub samego sposobu jej opisywania.

0954-Festiwal-whisky-2014

– Zobacz ogólne informacje dla zwiedzających i regulamin festiwalu: http://festiwalwhisky.pl/dla-zwiedzajacych/

Festiwal w Jastrzębiej Górze to nie tylko uczta dla zmysłów smaku i węchu. W ciągu dwóch dni otrzymamy możliwość wzięcia udziału w rożnego rodzaju eventach, takich jak: warsztaty gry na dudach, koncerty, stand-upy, konkursy, prelekcje i master classy. Szczególnie te ostatnie budzą duże zainteresowanie. Za dodatkową opłatą mamy możliwość odbycia godzinnego szkolenia z ambasadorami firm takich jak Grant’s, Tullamore DEW, Bunnahabhain, czy Ardbeg, a po specjalnie przygotowanej degustacji wychodzimy z zabutelkowanym destylatem danego producenta w dłoni.

– Zobacz listę dostępnych Master Class: http://festiwalwhisky.pl/masterclasses/

– Zobacz program festiwalowy: http://festiwalwhisky.pl/program-festiwalowy/

0957-Festiwal-whisky-2014

W zeszłym roku największe wrażenie zrobili na mnie uczestnicy festiwalu. Już po pierwszej wymianie doświadczeń znad kieliszków z zupełnie obcą osobą poczułem “connection” . W powietrzu unosi się aura życzliwości i wspólnej pasji (no i procentów). Nie jest to miejsce przygotowane pod “bifor” przed dalszą imprezą. Tu ludzie naprawdę rozwijają swoją pasję i zbierają kolejne doświadczenia, co bardzo szybko burzy wszelkie mury w postaci różnic wieku, płci, czy poziomu znajomości tematu. Uśmiechy na ustach towarzyszą zwiedzającym przez dwa dni, a ze swego doświadczenia mogę powiedzieć – bywa, że znacznie dłużej.

Na koniec pozostaje kwestia cen. W tym roku są one ciut wyższe, niż poprzednio. Zmianą jest też opłata za master classy, jednak biorąc pod uwagę, że nie wychodzimy z pustymi rękoma – warto.

– Zobacz ceny biletów: http://festiwalwhisky.pl/shop/

Nasza drużyna z Szach Malt rusza do Jastrzębiej Góry pełnym składem. Mamy nadzieję miło spędzić czas, spróbować określonych wypustów i wziąć udział w jednej z master class. Chętnie podzielimy się też naszymi doświadczeniami, czy poznamy naszych czytelników, więc jeśli zobaczycie nas gdzieś z lustrzanką w jednej i kieliszkiem w drugiej dłoni, walcie śmiało. Im nas więcej, tym lepiej.

0910-Festiwal-whisky-2014

Na koniec dodam tylko, że mimo wcześniejszych zapowiedzi odnośnie gorącego sezonu i trudności ze znalezieniem miejsc noclegowych, nie mieliśmy problemu z rezerwacją domku w okolicy jeszcze na tydzień przed imprezą. Nawet, jeśli przyjedziecie w ciemno, nie będziecie zmuszeni nocować pod gołym niebem (ze względów finansowych i zwykłego wygodnictwa, lepiej jednak uprzednio zrobić rekonesans). Zarówno Jastrzębia Góra, jak i okoliczne miejscowości oferują na tyle dużo opcji, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Do zobaczenia na miejscu !!!

Adam, Marika i Marcin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *